Otvorenie 13. strediska Čínskej komunity a Centra pre policajnú spoluprácu v Južnej Afrike vyvolalo obavy z rastúceho vplyvu Číny v rôznych inštitúciách po celom africkom kontinente.

  1. októbra sa v Port Elizabeth zhromaždilo niekoľko hodnostárov, aby oslávili otvorenie nového centra, ktoré bolo zriadené na zlepšenie vzťahov a komunikácie medzi juhoafrickou políciou a miestnou čínskou komunitou. Oslavovalo sa aj tretie obdobie programu čínskeho jazykového vzdelávania, ktoré učí úradníkov činných v trestnom konaní hovoriť mandarínskym jazykom.

Generálporučík Liziwe Ntshinga, ktorý slúži ako provinčný komisár, ocenil pokračujúcu spoluprácu medzi čínskymi a juhoafrickými spoločenstvami.

"Moja dôvera je tiež odvodená z dlhodobých hospodárskych vzťahov, ktoré má naša krajina s Čínskou republikou," uviedla vo svojich poznámkach Ntshinga. „S posilneným a prehlbovaným vzťahom medzi Južnou Afrikou a Čínou (Juhoafrická policajná služba) SAPS získala výhodu tým, že si našla svoju úlohu s cieľom ďalej rozvíjať existujúce vzťahy medzi políciou a čínskou komunitou.“

Pokračoval: „Tento vzťah sa prejavil aj vo vzdelávacích programoch, do ktorých sú zapojení naši príslušníci polície. Blahoželám čínskej komunite za vznešenú iniciatívu v provincii a v Port Elizabeth. “

Yu Yuan, člen veľvyslanectva Čínskej ľudovej republiky v Pretórii, sa tiež vyjadril k davu a ubezpečil, že Číňania budú počas pobytu v Južnej Afrike dodržiavať zákony. Veľvyslanectvo prisľúbilo podporu miestnej polícii a vyzvalo úradníkov činných v trestnom konaní a Číňanov, aby spolupracovali pri budovaní bezpečnejších spoločenstiev.

Podľa miestnych novín sú Číňania častými obeťami trestných činov v Južnej Afrike.

Rozhorčenie nad novým komunitným centrom vzniklo po tom, čo celebrita Twitteru Julius Malema napísal príspevok naznačujúci, že Číňania preberajú vládu nad Južnou Afrikou otváraním vlastných policajných staníc.

"Teraz Číňania otvárajú svoje vlastné policajné stanice v Južnej Afrike," tweetol Malema. "Už otvorili 13 a táto bola otvorený včera v PE."

Jie Lee Zhang, generálny riaditeľ CCPCC to však poprel. Tvrdí, že kancelária bude slúžiť ako „sprostredkovateľ“ medzi juhoafrickými vládnymi policajnými oddeleniami a čínskymi občanmi žijúcimi v Južnej Afrike.

Rôzne krajiny Afriky privítali rastúcu prítomnosť Číny na kontinente s otvorenou náručou. Niektorí africkí domorodci však vyjadrili obavy z toho, že ázijský národ má povolený vstup do určitých spoločenských a kultúrnych priestorov v diaspóre. Rasistické postoje sa tiež stali dôvodom na obavy.

Len minulý mesiac bol čínsky pracovník deportovaný z Kene po tom, čo podľa videozáznamu prirovnal kenských občanov k „opičkám“. Vo videu Liu Jiaq, ktorý rozšíril svoju motocyklovú spoločnosť do Afriky, hovorí ako nenávidí Keňu, keď hovorí, že „vonia zle a jej ľudia sú zlí, hlúpi a zlomení.“

"Sú to Číňania, kto majú peniaze, ale i chceme ich peniaze, nechceme, aby sa k nám správali tak v v našej krajine tak, ako by sme ani neboli ľudia", hovorí David Kinyua, ktorý riadi priemyselný park v Ruiru, ktoré je dnes domovom niekoľkých čínskych spoločností, informoval The New York Times začiatkom tohto mesiaca.

Medzitým si v Djbouti vybudovala Čína vlastnú vojenskú základňu. V Zambii policajné sily minulý rok privítali nových čínskych záložníkov a štátne noviny „Times of Zambia“ uverejnili článok v čínštine.

S rastúcimi investíciami Číny v Afrike, ktoré sa medzi rokmi 2011 a 2015 viac ako zdvojnásobili, zo 16 miliárd na 35 miliárd dolárov, sa mnohí pýtajú, ako môžu africké krajiny chrániť záujmy svojich obyvateľov.

Predchádzajúci článok Ďalší článok