Čínsky prezident Xi Jinping v utorok uviedol, že Čína bude so Singapurom spolupracovať na „prekonaní rozdielov“ s cieľom zabezpečiť regionálnu stabilitu. Niektorí experti to chápu ako jemnú „pripomienku“, aby sa Singapúr nepostavil na stranu USA v sporoch medzi Washingtonom a Pekingom. Ci už sa to týka Juhočínskeho mora, obchodu, technológií, alebo ľudských práv.

Telefonát singapúrskemu premiérovi Lee Hsienovi Loongovi prišiel deň potom, čo Washington zamietol pekinské teritoriálne požiadavky v Juhočínskom mori a deň po vyhlásení čínskeho ministerstva zahraničných vecí o tom, že Spojené štáty narušujú regionálny mier a stabilitu v spornej oblasti.

"Xi povedal, že bilaterálne vzťahy stoja v novom historickom východiskovom bode a že obe strany by mali usporiadať oslavy v rôznych formách, aby prehĺbili podporu verejnosti pre svoje priateľstvo," informovala čínska štátna tlačová agentúra Xinhua.

"Čína je pripravená spolupracovať so Singapurom na prekonávaní rozporov a spoločnom zabezpečení regionálneho mieru a stability."

Čínske veľvyslanectvo v Singapure vyhlásilo, že Xi hovoril s Leeom, aby mu zablahoželal k víťazstvu vo všeobecných voľbách v mestskom štáte 10. júla, v ktorých vládnuca ľudová akčná strana potvrdila už desaťročia trvajúcu vládu.

V ten istý deň hovoril Xi s thajským premiérom Prayuthom Chan-ochom, aby prediskutoval okrem iného posilnenie spolupráce pri vývoji liekov pre Covid-19, informoval štátny vysielateľ CCTV.

Thajsko a Filipíny sú jediné dve z 10 juhovýchodných Ázie, ktoré majú bezpečnostné aliancie s USA. Singapurské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení v troch odsekoch uviedlo, že Xi vo svojom telefonickom rozhovore s Leeom poznamenal, že toto je 30. výročie väzieb medzi Čínou a Singapurom.

Obaja vedúci predstavitelia uvítali dvojstrannú spoluprácu pri riešení pandémie Covid-19.

Singapur patrí medzi prvé krajiny, ktoré uzavreli s Čínou „zrýchlenú“ cestovnú dohodu. Má dohodu so šiestimi pevninskými provinciami s cieľom uľahčiť obnovenie leteckej dopravy na úradné a obchodné účely.

Predchádzajúci článok Ďalší článok