Natuna, Indonézia - Plavidlá čínskej pobrežnej stráže vnikli do oblasti Natuna. Ostrovy Natuna sa nachádzajú asi 300 kilometrov od pobrežia Indonézie a patria do jej ekonomickej zóny. Najbližsie čínske pobrežie je vzdialené 2570 kilometrov.

Hlas ženskej príslušníčky Indonézskej pobrežnej stráže:

„Čínska pobrežná stráž, čínska pobrežná stráž 5302, volá vás pobrežná stráž Indonézie, prepínam.”

Prichádza odpoveď v čínštine.

"Pane, hovoríte anglicky?"

„Toto je čínska pobrežná stráž.”

„Pane, pre vašu informáciu, nachádzate sa v indonézskych vodách, ste pod pozíciou 5 stupňov, 27 minút, 367 sekúnd severne, 109 stupňov, 29 minút, 23 sekúnd východne pane.”

“Čína má nespochybniteľné právo na ostrovy v juhočínskom mori a priľahlé vody a má tiež právo jurisdikcie v spomenutých vodách a na morskom dne.”

Indonézska vojačka neustupuje.

“Rozkazujem vám pane opustiť toto teritórium. Rozkazujem vám opustiť teritórium.”

Indonézia okamžite oficiálne varuje Čínu, že nelegálne vnikla do jej ekonomickej zóny.

Následne v televíznom vystúpení hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Geng Shuang komentuje „Čína má historické právo na oblasť juhočínskeho mora. Čínski rybári vykonávali svoje bežné aktivity vo vodách okolo ostrovov Spratly.“

Ostrovy Spratly sú ale neďaleko Filipín a tento incident sa odohral v oblasti Natuna, vzdialenej 2500 kilometrov od ostrovov Spratly.

Indonézia následne posilňuje vojenskú prítomnosť v oblasti Natuna o 6 vojnových lodí a 4 stíhacie lietadlá, mobilizuje svojich rybárov v oblasti a oficiálne si predvoláva čínskeho veľvyslanca v Jakarte. Čína neočakáva takýto vývoj udalostí a okamžite začína hovoriť o strategickom partnerstve s Indonéziou. Opäť hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Geng Shua. „Čína a Indonézia sú strategickí priatelia. Priateľská spolupráca medzi krajinami je všeobecný trend. Rozdielne názory na niektoré oblasti sú iba zanedbateľné a sú ako bočné rameno jednej rieky. “

Čína si uvedomuje, že Indonézia je ochotná vojensky brániť svoju suverenitu a indonézsky prezident Joko Widodo verejne vyhlasuje, že o indonézskej suverenite v oblasti nemieni diskutovať.

Čína musí ustúpiť a opätovne začať komunikovať s Indonéziou aj diplomatickými kanálmi.

Indonézsky prezident následne vykonáva návštevu ostrovov Natuna a armáda mu potvrdzuje, že čínske vojenské lode sa z oblasti stiahli.

Podobný incident sa odohral už v roku 2018, ale Indonézia od vtedy vylepšila systém satelitného dohľadu nad oblasťou a otvorene sa postavila proti snahe Číny o ovládnutie juhočínskeho mora. Odkaz susedným krajinám znel:

„Pokiaľ sa vás niekto snaží šikanovať, musíte sa mu postaviť.“

Predchádzajúci článok Ďalší článok