Scarborough Shoal, Filipíny - Pri plavbe okolo Scarborough Shoal, ostrovov v ekonomickej zóne Filipín, vzdialených 260 km od Filipín a 1500 kilometrov od pobrežia Číny, sa vo vysielačke Manola Ebora, kapitána gréckeho tankera plávajúceho z Thajska do Číny ozve hlas s čínskym prízvukom.

Čínska loď: „Obchodná loď Green Aura. Toto je čínska vojenská loď."

Ebora: "Áno vojenská loď, toto je loď Green Aura"

Čínska loď: "Oznámte nám prosím cieľ vašej plavby"

Ebora: "Plávame do Číny"

Čínska loď: "Toto je čínska vojnová loď. Prosím zmeňte kurz na 0-8-0 stupňa"

Ebora: "Prečo by som mal zmeniť môj kurz? Iba prechádzam. Aký je dôvod?"

Čínska loď: "Prosím zmeňte kurz na 0-8-0 stupňa, plávajte 10 míľ a potom môžete..."

Ebora: "Prečo by som mal zmeniť môj kurz? Iba prechádzame a nie sme nebezpeční."

Člen posádky informuje kapitána Ebora: "Blokujú nám cestu pane"

Ebora: "Ha?"

Člen posádky: "Blokujú nám provu"

Ebora sa zasmeje: "Zostaneme na kurze"

Člen posádky: "Naozaj sa nás snažia zablokovať"

Čínska loď: "Zmeňte kurz na 0-8-0 stupňa, plávajte 10 míľ a potom sa môžete vrátiť na pôvodný kurz"

Ebora: "Prečo by som mal zmeniť kurz? Je snáď toto čínske teritórium?"

Ebora: "Čínska vojnová loď. Môžem vedieť, prečo by som mal zmeniť kurz? Je toto čínske teritórium?. Toto je Scarborough Shoal. Žiadne Huangyan Dao. Iba tadiaľto prechádzame."

Ebora: "Pýtam sa opäť. Sú toto čínske teritóralne vody?. Myslím, že toto nie sú čínske teritoriálne vody."

Ebora: "Čínska vojnová loď. Toto je Green Aura."

Čínska loď: "Toto je čínska pobrežná stráž. Táto oblasť je pod správou Čínskej vlády. Držte sa mimo túto oblasť. "

Ebora: "Budem pokračovať v plavbe. Ako sa stalo, že sú tieto vody čínske teritórium?"

Ebora: "Takže vy hovoríte, že toto je čínske? Ja si myslím, že toto sú filipínske vody. Toto je Scarborough. Toto nie je čínske."

Čínska loď: hlas v čínštine ....

Ebora neskôr povedal. "Ostali sme na kurze, ale prenasledovali našu loď počas celej plavby v oblasti. Keď začali hovoriť čínsky, dostal som obavy. Nerozumel som, o čom si rozprávajú. Už iba slovo vojnová loď vás znervózni. Nepredstavili sa ako pobrežná stráž. Predstavili sa ako vojnová loď. Poviem vám pravdu, v noci som ani nemohol zaspať. Rozmýšľal som, čo s nami urobia, keď dorazíme do Číny. Po incidente som zvolal posádku, pretože niektorí už spali a povedal som im, čo sa stalo. Samozrejme, posádka mala strach. Ale boli tiež hrdí - veď všetci sme Filipínčania - že sme sa nenechali zastrašiť. Ako sme sa postavili za svoje práva. Bolí to, keď vás vyháňajú z vlastnej krajiny. Je to ako keby vás vyhodili z vlastného domu. Ako by ste sa cítili? To bolí. Prehrali sme. Scarborough je teraz strážené čínskou pobrežnou strážou."

5 lodí čínskej pobrežnej stráže a morskej polície sprevádza tanker ešte hodinu. Kapitán následne tento incident hlási filipínskemu námorníctvu, ale to odmietne oficiálne protestovať, lebo by podľa vyjadrenia prezidenta Rodriga Duterteho mohli Čínu uraziť. Predstavitelia rodného mesta ale kapitána vyznamenali za odvážne postavenie sa za práva Filipín.

Čína obsadila Scarborough Shoal v roku 2012, keď vojenskými loďami vyhnali filipínskych rybárov. USA ako vtedajší spojenec Filipín odmietli zasiahnuť vojensky, vydali iba verbálny protest. Preto Filipíny podali v roku 2013 žalobu na medzinárodný súd a v roku 2016 vyhrali spor. Súd v Haagu konštatoval, že nároky Číny sú neoprávnené a oblasť patrí Filipínam. Čína ale odmietla rešpektovať rozsudok a oblasť vojensky ešte viac posilnila.

Predchádzajúci článok Ďalší článok