Tokio - Japonsko prichádza s iniciatívou na zdieľanie dát z radarov protivzdušnej obrany s Filipínami, aby bolo schopné lepšie sledovať čínske lietadlá smerujúce do Tichého oceánu.

V súčasnosti je Japonsko schopné sledovať čínske lietadlá nad úžinou Miyako, ale ak ktorékoľvek z týchto lietadiel pokračuje do Tichého oceánu cez kanál Bashi, nemôže ho spoľahlivo sledovať z dôvodu veľkej vzdialenosti.

Podľa posledných plánov budú informácie z japonských radarov preposielané Filipínam, zatiaľ čo Manila poskytne informácie zhromaždené tromi radicami Mitsubishi Electric J / FPS-3 a jedným radarom J / TPS-P14. Filipíny vybrali vo výberovom konaní na nákup radarov protivzdušnej obrany na veľké vzdialenosti spoločnosť Mitsubishi Electric. Dohoda mala byť podpísaná do 60 dní od udelenia ceny, ale bola oneskorená z dôvodu cestovných obmedzení kvôli COVID-19. Predpokladá sa, že zmluva bude dokončená do jedného mesiaca.

Na základe informácií poskytnutých Filipínami môže Japonsko získať lepší obraz o pohybe čínskych lietadiel južne od Taiwanu a oveľa skôr prijať vhodné opatrenia.

Predchádzajúci článok Ďalší článok