Spratly, medzinárodné vody - filmový štáb BBC na palube amerického vojenského lietadla sa dostal do oblasti, kde čínska vláda buduje jeden z mnohých umelých ostrovov pre svoju armádu. Všetko iba pár kilometrov od filipínskeho pobrežia.

“Americké vojenské lietadlo Papa 8 Alfa. Toto je Zhubi Reef. Čína má všetky právomoci nad ostrovmi Nansha a priľahlými vodami. Okamžite opustite oblasť a držte sa vľavo, aby ste sa vyhli prípadnému nedorozumeniu”.

Americkí piloti varovanie ignorujú a ďalej pokračujú v kurze. “Je to tu bežné. Stáva sa to pri každom lete. Začnú sa nám vyhrážať, my im odpovieme vždy rovnako a letíme ďalej. Zatiaľ to nemá žiaden vplyv na naše povinnosti.”

Číňania sú ale menej zdvorilí pri filipínskom lietadle.
“Filipínske vojenské lietadlo. Opätovne vás varujem. Okamžite odíďte. V opačnom prípade budete zodpovední za následky. ”

Na ostrove panuje čulý stavebný ruch. 9 hangárov, pristávacia dráha, zatiaľ žiadne lietadlá.

V roku 2019 sa v mnohých častiach mora objavuje veľa čínskych výzvedných plavidiel maskovaných ako rybárske lode, posádky sú vybavené ručnými laserovými generátormi a osvetľujú letecké posádky letiace nad oblasťou.

Predchádzajúci článok Ďalší článok