MANILA - Podľa spravodajských informácií Čína na troch svojich opevnených základniach západne od Filipín v Juhočínskom mori v tichosti nainštalovala protiraketové rakety a raketové systémy typu zem-vzduch, čo je krok, ktorý Pekingu umožňuje ďalej premiestňovať svoje sily do horúcich sporných vôd.

Iba prednedávnom nainštalovala Čína na ostrovoch rušičky radarových systémov. Spojené štáty zostávajú neutrálne - ale vyjadrujú obavy - týkajúce sa filiinskych ostrovov Spratly, ktoré Čína okupuje napriek rozhodnutiam medzinárodných súdov.

"Neustále sme vyzývali Čínu, aby upustila od výstavby nových zariadení a militarizácie ostrovov a riešila spory so svojimi susedmi mierovou cestou." uviedol úradník Pentagonu.

Podľa najnovších spravodajských informácií sa podľa informácií o zdrojoch uvádza, že na Spratlych ostrovoch sú rozmiestnené protipechotné rakety a rakety typu vzduch-vzduch na ohnivom útese Fiery Cross Reef a útese Mischief. Spratlys, na ktoré si nárokuje šesť krajín, sa nachádzajú približne dve tretiny cesty na východ z južného Vietnamu na južné Filipíny.

Pozemné protiraketové rakety, označené ako YJ-12B, umožňujú Číne zasiahnuť lode do vzdialenosti 295 námorných míľ od útesov. Rakety HQ-9B s dosahom 160 námorných míľ sú zase určené na ničenie lietadiel, dronov a riadených striel.

Zbrňové systémy sa objavili aj na satelitných snímkach ostrova Woody Island, čínskeho vojenského veliteľstva na blízkych ostrovoch Paracel.

"Woody Island slúži ako administratívne a vojenské centrum prítomnosti Číny v Juhočínskom mori," uviedol Gregor Poling z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie a riaditeľ iniciatívy pre námornú transparentnosť v Ázii.

"Predpokladáme, že čokoľvek, čo uvidíme na Woody, nakoniec nájde svoju cestu ďalej na juh k priamejšej hrozbe proti čínskym susedom" dodal.

Vlastníctvo mnohých ostrovov je sporné, ale Vietnam, Indonézia, Malajzia či Filipíny sa nikdy nesnažili riešiť konflikty vojenskou cestou. Na scénu ale prišla Čína, ktorá vyhlásila, že celé Juhočínske more, to jest aj oblasti 100 kilometrov od brehov svojich susedov, ale až 2500 kilometrov vzdialené od čínskeho pobrežia patria Číne a premenila celé more na ozbrojený tábor. V súčasnosti má v oblasti 27 vojenských zakladní.

Čína už v 1988 obsadila Fiery Cross Reef a Subi Reef a odvtedy tam postavila hlbokomorské prístavi, hangáre pre lietadlá, komunikačné zariadenia a 10 000 stôp pristávacích dráh.

V písomnom svedectve Výboru pre ozbrojené sily Senátu USA Davidson uviedol, že vývoj operačných základní Číny v napadnutých vodách sa zdá byť dokončený. „Jediné, čo chýba, sú nasadené sily. Po obsadení bude Čína schopná rozšíriť svoj vplyv tisíce kilometrov na juh a premietnuť moc hlboko do Oceánie, “napísal Davidson. „Stručne povedané, Čína je teraz schopná ovládať Juhočínske more vo všetkých scenároch, ktoré sú bez vojny so Spojenými štátmi.“

Davidsonove komentáre sú odrazom neustáleho varovania Harrisa o rastúcej sile Číny.

Začiatkom tohto roka Harris povedal kongresu, že pôsobivé vojenské budovanie Pekingu, vrátane prenasledovania nadzvukových zbraní, by mohlo USA napadnúť „takmer v každej oblasti“.

„Aj keď niektorí považujú číňanské akcie vo východnom a južnom Číne za oportunistické, nie je to tak. Považujem ich za koordinované, metodické a strategické, využívajúce svoju vojenskú a hospodársku moc na narušenie slobodného a otvoreného medzinárodného poriadku, “uviedol Harris pre Výbor pre domáce ozbrojené sily.

Harris, ktorého prezident Donald Trump údajne nominuje za veľvyslanca USA v Južnej Kórei, v súčasnosti dohliada na približne 375 000 vojenských pracovníkov.

„Dámy a páni, čínsky zámer je krištáľovo jasný. Ignorujeme to na naše nebezpečenstvo, “povedal Harris.

Predchádzajúci článok Ďalší článok