Čína dlhé roky nedovoľovala premietanie zahraničných filmov vo svojich kinách. Mao sa obával, že filmy by mohli ovplyvniť zmýšľanie obyvateľstva. Časom sa ale Čína začala otvárať svetu a bolo iba otázkou času, kedy do Čínu preniknú aj zahraničné filmy.

Z počiatku Čína povoľovala v kinách vysielanie 34 zahraničných filmov. To všetko ale za prísnych podmienok. Tvorcovia filmov museli vytvoriť špeciálnu verziu filmu pre čínsky trh a odstrániť všetky scény, ktoré považovala čínska vláda za nevhodné. Týkalo sa to kritiky komunizmu, zobrazovanie Číny ako zloducha či chudobnej krajine, ale aj sexuálnych scén. To čo ale začalo ako cenzúra pre filmy premietané v Číne sa zmenilo na cenzúru aj vo filmoch premietaných na Západe.

Napríklad re-make filmu Top Gun. V pôvodnom filme Tom Cruise nosí koženú bundu, na ktorej chrbte má vlajky USA, Japonska a Taiwanu. Taiwan je ale krajina, ktorú Čína považuje za svoje územie a tvrdo bojuje proti každému, kto udržuje diplomatické alebo obchodné vzťahy s Taiwanom. Takže taiwanská vlajka musela ísť preč. A o nenávisti Číny voči Japonsku netreba písať, takže za obeť padla aj japonská vlajka a nahradila sa červeným trojuholníkom. Top Gun

O medvedíkovi Pú asi netreba písať. Pre jeho podobnosť s vodcom Číny Xi Jing Pinom je táto rozprávková postavička v Číne tabu s veľkým T. Pu

V roku 2011 sa natáčal remake filmu Red Dawn, u nás známy pod názvom Útok na Spojené štáty. Námetom pôvodného filmu bolo víťazstvo Sovietskeho Zväzu v Studenej vojne a zamyslenie sa, ako by vyzerali Spojené Štáty, keby boli obsadené sovietskou armádou. Druhá verzia filmu mala podobnú zápletku, Sovietsky Zväz bol ale nahradený Čínou. Začalo sa natáčanie, boli vyrobené prvé kostýmy, vtedy ale vstúpila na scénu čínska diplomacia. A keďže Čína nemôže byť zobrazovaná ako okupant, vo filme ju nahradila Severná Kórea. Red Dawn

Rok 2012 a James Bond vo filme Skyfall. Scény zaoberajúce sa prostitúciou v Macau. Meste, ktoré bolo na dlhé roky prenajaté Portugalsku, ale v súčasnosti je opäť vo vlastníctve Číny. Keďže podľa čínskych cenzorov to vykresľuje Čínu v zlom svetle, všetky scény boli z filmu vymazané. Ako aj scény zobrazujúce čínsku políciu mučiacu zajatcov. James Bond

Piráti z Karibiku a rok 2007. Väčšina scén so slávnym čínskym hercom Chow Yun-Fat bola vystrihnutá. Číňan predsa nemôže byť pirát. To by vrhalo na Čínu zlé svetlo. A to napriek tomu, že prítomnosť tejto čínskej hviezdy v americkom filme vyvolala v Číne veľké nadšenie.

Mission Impossible z roku 2003. Akčná naháňačka v uliciach Šanghaja bola vystrihnutá. V zábere sa totiž pár krát zobrazila bielizeň sušiaca sa na balkónoch okolitých domov. A Čína, to sú predsa ultramoderné mrakodrapy. Nie spodky na balkónoch.

2013 a zombie film World War Z, u nás Svetová vojna Z. V Číne vypukne epidémia a svet zaplavia hordy Zombíkov. A to samozrejme nemôže byť. V Číne predsa epidémie nie sú a takáto scéna zraňuje city čínskych obyvateľov.

Star Wars alebo Hviezdne vojny. Tento krát to nie je o cenzúre vo filme vysielanom na Západe, ale o úprave plagátov pre čínske územie. Postava Chewbacca je z plagátu vymazaná a postavy Stormtrooperov, záporáckych vojakov Impéria sú zväčšené. Už len fakt, že Hviezdne vojny neboli v Číne zakázané, je prekvapujúci. Podobnosť Impéria a čínskej vlády je očividná. Možno sa na to v Číne pozerajú inak. Impérium je predsa veľké a silné. To je obdivuhodné. Zmenšenie čierneho herca je pochopiteľné, taká proste Čína je.

Film Looper s Bruce Willisom z roku 2012. Pri natáčaní unikol na verejnosť list od jedného čínskeho investora požadujúceho vloženie nasledujúcej scény ako podmienku uvedenia filmu v Číne. Vo filme je chlapík, ktorý hovorí, že asi sa na všetko vykašle a odíde do Francúzska. Ale chlapík z budúcnosti mu hovorí. Nechoď do Francúzska, choď do Číny. On ale odmieta s tým, že chce ísť do Francúzska, učí sa francúzsky a je to tam pekné. Chlap z budúcnosti sa ale nedá. Ver mi. Som z budúcnosti. Choď do Číny. Scéna sa zmenila. Ako je zvykom, nie iba v čínskej verzii ale aj vo verzii premietanej na Západe.

Film Pixels z roku 2015. Mimozemšťania vystrelia raketu a urobia veľkú dieru do Čínskeho múru. Filmári ale scénu zmenili. Nemôžeme predsa zničiť Čínsky múr. To by nakrklo Čínu. Zničíme radšej Tádž Mahal. To je v Indii. Tam to nikomu nebude vadiť.

A to je iba malá ukážka toho, ako komzumujeme cenzúru a nemusíme si to ani uvedomovať.

Predchádzajúci článok