Čínska vláda môže zaviesť niekoľko „protiopatrení“ proti americkým spoločnostiam - vrátane spoločnosti Apple - ako odvetu za plány Trumpovej administratívy na zákroky proti dodávkam polovodičov čínskemu telekomunikačnému gigantovi Huawei od výrobcov čipov po celom svete.

Podľa analytikov citovaných v štátnom periodiku Global Times by takéto odvetné opatrenia z Číny voči veľkým americkým spoločnostiam, ako sú Apple, Cisco a Qualcomm, mohli byť podobné „atómovej bombe“.

"Čína začne s týmito firmami nekonečné vyšetrovania, bude to ako meče visiace nad ich hlavou. Zoslabí to dôveru investorov a minimalizuje ich príjem na čínskom trhu" informoval čínsky zdroj. Global Times tiež v piatok informoval, že vládne zdroje ich informovali o plánoch na pridanie spoločností z USA do zoznamu nespoľahlivých subjektov, pokiaľ budú opatrenia proti Huaweiu pokračovať.

Spoločnosť Huawei sa pri svojich výrobkoch historicky spolieha na americké technologické firmy a zákaz dovozu najnovších čipov ich môže silno zasiahnuť. Čína síce plánovala "skopírovanie" západných technológií aj pri výrobe procesorov, ale nestihla tak ešte urobiť a krok USA ich zaskočil.

Na začiatku sa Huawei snažil obchádzať obmedzenia nakupovaním cez tretie subjekty, ale posledné akcie americkej vlády im zablokovali aj tieto cesty.

„Vyskytla sa právna medzera, vďaka ktorej bola spoločnosť Huawei schopná v skutočnosti používať americkú technológiu“ uviedol pre Fox Business americký minister obchodu Wilbur Ross. „Veríme, že teraz sme už všetky medzeri utesnili a embargo bude fungovať.“

Čína teraz spustila kampaň a snaží sa dotiahnuť výrobcov čipov na čínsku pôdu a ponúka im lukratívne stimuly, výrobné priestory a prísľub prakticky neobmedzeného prístupu na čínsky trh. Sľubuje si od toho, že tentokrát sa jej už podarí kompletné okopírovanie technológií potrebných na výrobu procesorov poslednej generácie.

Predchádzajúci článok Ďalší článok