LONDÝN - Británia rozhodla, že počnúc rokom 2021 sa pri výstavbe 5G sietí nebudú v krajine používať technológie čínskej telekomunikačnej spoločnosti Huawei.

Komponenty, ktoré sa už používajú, sa budú musieť do siedmich rokov odstrániť.

Zhruba sedemročný odklad predstavuje ústretový krok britskej vlády voči telekomunikačným operátorom ako BT, Vodafone a Three. Tí sa obávali, že budú musieť vynaložiť miliardy libier na urýchlené odstránenie technológií od čínskeho koncernu.

Dôvodom rozhodnutia je chovanie sa Číny v posledných mesiacoch, zastrašovanie Austrálie a Kanady, aféra s koronavísurom a snaha Číny dostať sa v kríze k britským technologickým firmám, čínske vojenské akcie v Juhočínskom mori, porušenie britsko-čínskych zmlúv týkajúcich sa Hong Kongu a vyhlásenia Číny o vojenskom obsadení Taiwanu.

"Spojené kráľovstvo si už viac nemôže byť isté, že bude schopné zaručiť bezpečnosť pri používaní zariadení Huawei" uviedol v utorok minister digitalizácie Oliver Dowden.

Huawei vyzval vládu, aby prehodnotila tento krok a dodal, že je „presvedčený“, že nové obmedzenia zo strany USA by nemali mať vplyv na odolnosť alebo bezpečnosť produktov, ktoré dodávajú.

Británia očakáva tvrdú reakciu spojenú s cyberútokmi veľkým rozmerov, podobne ako sa to stalo Austrálii v predchádzajúcom mesiaci.

Bývalý šéf britskej spravodajskej služby Richard Dearlove "Pozeráme sa na reset vzťahov medzi Britániou a Čínou. Huawei nie je bežná medzinárodná telekomunikačná firma. Je to kľúčový prvok pri snahe Číny o celosvetovú dominanciu."

Veľvyslanec Číny v Británii Liu Xiaoming varoval Borisa Johnsona "Nemôžete žiť v zlatých časoch, pokiaľ bude Čína váš nepriateľ."

PEKING - Čínske štátne médiá (podriadené čínskej vláde) vyzývajú čínsku vládu na verejnú a bolestivú odplatu voči Veľkej Británii, aby si iné krajiny dobre rozmysleli, či pristúpia k podobným opatreniam.

Nie je podľa nich však potrebné začať konfrontáciu veľkých rozmerov. Spojené kráľovstvo nie je USA, Austrália ani Kanada a je to relatívny „slabý článok“ v zoskupení 5 Eyes. Z dlhodobého hľadiska vraj nemá Spojené Kráľovstvo dôvod obrátiť sa proti Číne, hlavne keď čoskoro vyšumia spomienky na udalosti v Hong Kongu.

Predchádzajúci článok Ďalší článok