Podľa novej štúdie môže byť čierna diera chýbajúcim článkom vo vesmírnom výskume. Vedci oznámili, že našli doteraz najbližšiu známu čiernu dieru, vzdialenú asi 18 000 svetelných rokov od Zeme. Táto štúdia, realizovaná mníchovským Inštitútom Maxa Plancka pre astronómiu (MPIA) a publikovaná v časopise Nature, vychádza z viac ako 20 rokov pozorovaní Hubblovým vesmírnym teleskopom. Vedúcim výskumu bol Maximilian Haberle z MPIA.
Vedci sa zamerali na hviezdnu kopu Omega Centauri, ktorá obsahuje približne desať miliónov hviezd a je viditeľná ako jasná škvrna na nočnej oblohe južne od rovníka. Štúdia potvrdila, že v tejto hviezdnej kope sa nachádza čierna diera, ktorá je momentálne v prechodnom štádiu vývoja a je podstatne menšia ako typické čierne diery v strede galaxií. Tento objav by mohol byť chýbajúcim článkom medzi hviezdnymi a supermasívnymi čiernymi dierami.
Podľa doktorky Nadine Neumayerovej z MPIA je táto čierna diera, vzdialená asi 18 000 svetelných rokov, najbližším známym príkladom masívnej čiernej diery. Pre porovnanie, supermasívna čierna diera Sagittarius A* v strede našej galaxie sa nachádza vo vzdialenosti približne 27 000 svetelných rokov.
Doteraz boli zaznamenané čierne diery rôznych veľkostí. Hmotnosť hviezdnych čiernych dier sa pohybuje od päťnásobku do 150-násobku hmotnosti Slnka, zatiaľ čo supermasívne čierne diery presahujú 100 000-násobok hmotnosti Slnka. Čierne diery strednej hmotnosti, ktoré majú hmotnosť medzi 150 až 100 000-násobkom hmotnosti Slnka, boli doteraz objavené len zriedkavo.
Štúdia tiež naznačuje, že hviezdokopa Omega Centauri je jadrom malej samostatnej galaxie, ktorú pohltila Mliečna cesta. Podľa sprievodného článku štúdie, ktorý napísali Daryl Haggardová a Adrienne Coolová, novoobjavené hviezdy ponúkajú zatiaľ najlepší dôkaz prítomnosti čiernej diery strednej hmotnosti v Omega Centauri. Tieto nové zistenia podporujú hľadanie stredne hmotných čiernych dier v iných guľových hviezdokopách.